Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zalozenie sro v roku 2023.jpeg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pexels
Ako začať podnikať od Informačný servis

Ako založiť s. r. o. v roku 2023 zjednodušeným spôsobom?

Chystáte sa v roku 2023 začať podnikať? Alebo len potrebujete ďalšiu spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.) na nový podnikateľský projekt? V tomto článku sa pozrieme na to, ako si môžete založiť novú firmu čo najjednoduchšie.

Postup založenia s.r.o. v roku 2023

Na začiatku procesu je potrebné vypracovať zakladateľské dokumenty. Následne musíte vybaviť živnostenské oprávnenia pre vašu spoločnosť. Ako posledný krok sa podáva návrh na zápis do obchodného registra na miestne príslušný okresný súd. Všetky tieto kroky je možné vyriešiť svojpomocne alebo môžete založenie s.r.o. vybaviť online cez portál SroOnline.sk.

Ako založiť s.r.o. svojpomocne?

Pri svojpomocnom zakladaní firmy budete potrebovať absolvovať niekoľko krokov. Najskôr si musíte vypracovať celú sadu zakladateľských dokumentov. Je potrebné premyslieť si obchodné meno, sídlo, vybrať správne predmety podnikania a ďalšie zákonné náležitosti. Rozsah a typ dokumentov nie je vždy rovnaký, ale záleží od štruktúry firmy.

Po podpise dokumentov nasleduje návšteva živnostenského úradu. Áno, aj s.r.o. musí mať vydané živnosti, pokiaľ budete mať predmety podnikania spadajúce pod niektorú z voľných, remeselných alebo viazaných živností. Správny výber predmetov podnikania (živností) je pre zákonné fungovanie vášho podnikania kľúčový.

Následne je potrebné podať návrh na zápis do obchodného registra. Návrh na zápis v roku 2023 sa musí podávať výlučne len elektronicky cez ústredný portál štátnej správy (slovensko.sk). Nie každý zvládne podanie elektronického návrhu na zápis. Musíte mať elektronický občiansky preukaz (tzv. eID) a nahratý kvalifikovaný elektronický podpis. Na prácu s eID sa vyžaduje tiež inštalácia softvéru, ďalšie súvisiace aplikácie a ovládače. Prílohy k návrhu na zápis priložíte v špeciálnom formáte (.asice).

Napriek tomu, že toto všetko absolvujete, proces nemusí byť úspešný

Ako uviedol Tomáš Hôra z portálu SroOnline.sk, veľa ľudí si uvedomí komplikovanosť procesu registrácie s.r.o. až po neúspešnom návrhu na zápis. „Ľudia si častokrát až po odmietnutí zápisu uvedomia nevýhody svojpomocného zakladania spoločnosti. Aj malá chyba vo formulári alebo chýbajúca príloha môže spôsobiť odmietnutie zápisu do obchodného registra. V lepšom prípade to znamená len predĺženie celého procesu, v horšom prípade aj prepadnutie súdneho poplatku. V konečnom dôsledku elektronické služby portálu ako je SroOnline.sk šetria čas a peniaze,“ hovorí Hôra.

Ako založiť s.r.o. v roku 2023 jednoduchšie

Existujú aj zjednodušené spôsoby ako založiť firmu online. Riešením je založenie s.r.o. online cez portál SroOnline.sk. Vďaka elektronickým službám portálu založíte s.r.o. aj bez nutnosti chodiť po úradoch. Všetko viete vybaviť aj online z pohodlia obývačky.

V čom sú spomínané výhody zakladania spoločnosti online cez web SroOnline?

Medzi hlavné výhody patrí toto:

  • nie je podmienkou mať elektronický občiansky preukaz ani kvalifikovaný elektronický podpis (ak ním disponujete, je to len výhoda, nemusíte overovať podpisy u notára)
  • môžete si vybrať neobmedzený počet voľných živnosti bez dodatočných poplatkov
  • v prípade potreby viete do predmetov podnikania zadať aj remeselné alebo viazané živnosti
  • dokumenty k založeniu s.r.o. sú pre vás vygenerované automaticky na základe vami vyplnených údajov v online formulári
  • ste odbremenení od byrokracie spojenej s návštevou živnostenského úradu, obchodného registra a daňového úradu
  • údaje súvisiace so založením zadávate do jednoduchého online formulára cez počítať alebo telefón

Poďme sa bližšie pozrieť na online založenie s.r.o. cez portál SroOnline:

1. krok – Výber obchodného mena

V prvom kroku online formulára portál SroOnline.sk skontroluje, či je vami požadované obchodné meno na obchodnom registri už zapísané, alebo nie. Odporúčame dobre zvážiť obchodné meno spoločnosti, aby bolo aj ľahko zapamätateľné a zároveň nebolo zameniteľné s iným podnikateľom.

Foto: sroonline.sk

2. krok – Virtuálne sídlo alebo klasické sídlo

Ako druhý krok si vyberáte sídlo firmy. Buď uvediete vlastnú adresu sídla, alebo si zvolíte niektorú z adries virtuálneho sídla. Pri vlastnej adrese budete musieť doložiť písomný súhlas vlastníka nehnuteľnosti s úradne overeným podpisom. Vzor tohto tlačiva vám vygeneruje portál ako súčasť dokumentácie. V prípade, že sa rozhodnete pre virtuálne sídlo, máte na výber adresy v rôznych mestách na Slovensku od Bratislavy, cez Nitru, Žilinu, Banskú Bystricu až po Košice.

Foto: sroonline.sk

3. krok – Základné imanie, určenie spoločníkov a konateľov

V treťom kroku určujete aj výšku základného imania. Minimálne základné imanie s.r.o. je v roku 2023 stále vo výške 5000 eur. Základné imanie však nie je potrebné vkladať na účet do banky. V sade dokumentov dostanete písomné vyhlásenie nahrádzajúce výpis z účtu. Ďalej vyplníte údaje na spoločníka a konateľa. Údaje je potrebné vyplniť presne podľa platného dokladu totožnosti.

4. Krok – Predmety podnikania

Eseročky nemusia mať len jeden predmet podnikania – živnosť. Práve naopak, väčšinou na vykonávanie podnikateľskej činnosti potrebujete viacero rôznych živností. Vždy je vhodnejšie zvoliť si pre istotu viacero predmetov podnikania, nakoľko dodatočné doplnenie stojí ďalšie poplatky. Pomocou inteligentného vyhľadávača v kroku 4 vyberiete predmety podnikania. Zadáte kľúčové slovo a portál vyhľadá oficiálny názov. Môžete si zvoliť neobmedzený počet voľných živností bez zmeny ceny. Taktiež je možnosť zvoliť si aj remeselné alebo viazané živnosti.

Foto: sroonline.sk

Posledný krok – Kontrola údajov a výber dátumu zápisu

V poslednom kroku sa môžete rozhodnúť, k akému dátumu chcete registrovať Vašu spoločnosť. Ak je to pre Vás z nejakého dôvodu dôležité alebo praktické (napr. k 1.1.2023), uveďte to tam. Na konci si samozrejme všetko skontrolujete a odošlete.

Plánované zmeny: zjednodušené zakladanie s.r.o. v roku 2023

Aktuálne je v legislatívnom procese návrh zákona, ktorým sa majú niektoré procesy založenia eseročky zjednodušiť. Pripravovanou novelou obchodného zákonníka sa plánuje zjednodušený spôsob zakladania SRO prostredníctvom vzoru spoločenskej zmluvy poskytnutej Ministerstvom spravodlivosti SR. Takto založené spoločnosti budú mať podľa návrhu zákona viacero obmedzení, preto je otázna výhodnosť tohto nového procesu. Medzi navrhované limity bude patriť obmedzený počet predmetov podnikania, limit počtu spoločníkov a podmienkou bude aj existencia bankového účtu. Zmeny sú zatiaľ v rovine návrhu zákona, novela zatiaľ nie je platná.

Chcete zľavu? Zapíšte si tento kupón

Ako vidíte, využiť elektronické služby portálu SroOnline.sk sa skutočne oplatí. Administratívu k založeniu firmy nechajte na ostatných a vy sa venujte len Vášmu podnikaniu. Ako bonus zadajte na portáli SroOnline.sk v Kroku 1 založenia s.r.o. tento kupón: „sroonline0123“ (zadajte bez úvodzoviek), čím získate dodatočnú zľavu 25 eur na založenie SRO, ktorá platí do 31. januára 2023. Stačí už len začať, pretože založiť firmu, nebolo nikdy jednoduchšie.

Foto: sroonline.sk

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.