Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Imaginative,Visual,Of,Business,People,And,Financial,Firms,Staff,.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Shutterstock
Podnikanie od Informačný servis

Potrebujete do firmy pokročilý ERP systém?

Podnikové procesy sú základným kameňom fungovania úspešnej firmy a dosiahnutia vašich cieľov. Malé a stredné firmy začínajú na ekonomických systémoch, ktoré zahŕňajú základné funkcie od účtovníctva po sklady či vedenie pokladní. Časom však môžu naraziť na limity systémov, ktoré firme nedovoľujú rásť a ďalej sa rozvíjať. Firmy sa stávajú neefektívnymi a ich procesy sa spomaľujú. Tieto situácie sú signálom pre zapojenie ERP systému do podniku.

Kedy prejsť na informačný systém?

  1. Aktuálny podnikový systém už nestíha rastúce tempo firmy.
  2. Používate viacero systémov, ktoré nie sú navzájom prepojené.
  3. Máte viac ako 10 zamestnancov a vaša firma potrebuje zvýšiť efektivitu podnikových procesov.

Prečo automatizovať vo firme pomocou ERP softvéru?

Automatizácia pomáha zjednodušiť prácu a procesy naprieč celou firmou. Uľahčí prácu skladníkom, manažérom, obchodníkom, zamestnancom v zákazníckej podpore i účtovníkom. Hlavná výhoda ERP systémov je šetrenie nákladov a uľahčenie práce v back-office.

„V súčasnej dobe vybavíme priemerne 400 objednávok denne. Nedokážem si predstaviť, že by skladníci sami hľadali tovar a spoliehali sa len na svoju pamäť, ako to bolo kedysi. Týmto systémom sme možno mohli pracovať ako malý e-shop, ale rast sme ustáli jedine vďaka skladu v ERP,“ povedal o ERP systéme Money Peter Podstrelenec, majiteľ firmy Cyclestore s.r.o.

V akých oblastiach vám ERP systém pomôže?

ERP systémy sú vhodné pre rôzne odvetvia podnikania. Využijete ho v odvetví výroby, služieb, maloobchodu i veľkoobchodu alebo pre e-shop. Ich najväčšou výhodou je možnosť zlúčiť všetky firemné agendy do jedného riešenia. Naprieč firmou ho preto využívajú rôzne oddelenia od učtárne po sklad.

Prehľad v sklade a jednoduché riadenie skladu

Skladové programy v rámci ERP systému zaistia prehľadnú evidenciu tovaru, výrobkov aj služieb. Skladníci budú vždy vedieť, kde sa jednotlivé položky nachádzajú. Získajú prehľad o všetkých objednávkach a zozname potrebného tovaru. Na ceste skladom teda budú môcť nabrať viacero objednávok naraz a zrýchliť tak ich vybavenie. Navyše takmer odstránite riziko zámeny položiek. Zamestnanci majú vždy poruke informácie o skladovej dostupnosti položiek i aktuálnych cenách. Výhodou je tiež prepojenie viacerých skladov do systému.

Prevádzkovanie e-shopu bez komplikácií

ERP systémy umožňujú napojenie na e-shopové riešenie, ktoré zaistí automatický prenos dát. Vďaka automatizácii procesov sa zbavíte ručného prepisovania dát a chybovosti. Nové objednávky sa budú sťahovať do systému, ktorý navyše dokáže informovať o zmene stavu objednávky. Všetky dáta o tovare sa budú prenášať do e-shopu. Nemusíte sledovať aktualizáciu cien, skladové dostupnosti ani zmenu obrázkov či textov. Všetko prebieha automaticky.

Účtovníctvo a administratíva

Všetky dokumenty získajú elektronickú podobu, ktorú využijú manažéri i administratívne oddelenie. Toto umožňuje zrýchliť schvaľovacie procesy a získať online prístup ku všetkým dokumentom, ktoré práve zamestnanci potrebujú. ERP systémy umožňujú jednoduché nahranie XLS súborov a dokladov. Pár kliknutiami môžete upravovať tisíce položiek naraz. Informačné systémy tiež uľahčia vedenie účtovníctva a evidenciu elektronického bankovníctva, napr. načítaním bankových výpisov a kurzových lístkov, odosielaním príkazov na úhradu a inkaso.

Zákaznícka linka a komunikácia so zákazníkmi

Pri komunikácii so zákazníkmi oceníte napríklad CRM moduly v rámci informačného systému. Ocení ho zákaznícka podpora i obchodné oddelenie. Obchodníci sa budú môcť lepšie pripraviť na plánované stretnutie vďaka prehľadným informáciám o klientovi. Zistíte, kto a ako naposledy so zákazníkom komunikoval alebo čo mu bolo ponúknuté. Zároveň systémy umožňujú rýchle riešenie reklamácií a vrátenie tovaru.

Ako začať s automatizáciou

Vo chvíli, keď si uvedomíte, že vaša firma stagnuje, nestíha alebo že aktuálne nastavené procesy prestali fungovať, je vhodné začať uvažovať nad integráciou podnikového informačného systému. S výberom najlepšieho riešenia pre váš biznis vám môžu pomôcť skúsení odborníci. Bežný postup v rámci výberu ERP systému je:

  • Oslovenie dodávateľa podnikového informačného softvé
  • Zhodnotenie aktuálneho stavu firmy v rámci analýzy a predimplementačného stretnutia.
  • Návrh najlepšieho možného riešenia pre danú firmu.
  • Konzultácia individuálnych potrieb firmy s odborníkmi.

Návratnosť investície do automatizovaných podnikových procesov

Najväčšie investície do informačného systému prebiehajú v prvom roku. Ďalšie roky sa menšie finančné čiastky vynakladajú skôr na servisné služby a prípadné vylepšenie systému. V dlhodobom horizonte vychádza investícia do ERP systému výhodnejšie ako napríklad najatie novej pracovnej sily v rámci rozvoja firmy. Podnikový informačný systém vám pomôže znížiť napríklad personálne náklady, náklady na energie, skladové priestory a pod.

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.